Sympozjum "Tak blisko..." 2012

 Sympozjum "Tak blisko - tak daleko: Mierzeja i Żuławy Wiślane" już za nami

Dziękujemy wszystkim gościom za udział w sympozjum oraz za zabrany głos w ciekawej debacie socjologów, etnologów, historyków, regionalistów oraz sympatyków Mierzei i Żuław.
Cieszymy się, że przybyli do nas badacze z dalekich krańców Polski, którym pomimo odległości Żuławy i Mierzeja są bardzo bliskie. 
Obecność mieszkańców Stegny oraz innych miejscowości Żuław i Mierzei była dla nas szczególnie cenna. Dziękujemy za ciepłe przyjęcia zaproszenia i miłe słowa. 
Sympozjum w takiej formie nie odbyłoby się, gdyby nie grupa studentów z III roku socjologii UG, którzy zadbali o naszych gości i wykazali się dużymi umiejętnościami organizacyjnymi. 

Fot. Agnieszka Kierończyk

Prelegenci I sesji odpowiadają na pytania publiczności.



Prof. Dorota Rancew-Sikora otwiera sympozjum.

Prodziekan WNS UG prof. Bogdan Chrzanowski wita wszystkich gości.

Dyrektor IFSiD UG prof. Cezary Obracht-Prondzyński wita Żuławiaków i sympatyków Żuław w Gdańsku.

Grzegorz Gola z Nowego dworu Gdańskiego opowiada o wybranych działaniach pozarządowych mających na celu odbudowę tożsamości Delty Wisły.

Aleksandra Paprot z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przedstawia przykłady rozwoju aktywności lokalnych na Żuławach.

O kilkuletnich badaniach etnologicznych na Żuławach opowiadają dr Anna Weronika Brzezińska i Małgorzata Wosińska z UAM w Poznaniu.

Mikołaj Smykowski (UAM Poznań) poruszył zagadnienie materialnych pozostałości po KL Stutthof w kontekście ich mobilności i społecznego wykorzystywania.

Dr Anna Drożdż opowiada o zwyczajach kulinarnych mieszkańców Żuław po II wojnie światowej.

Dr Bożena Pactwa z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wygłasza referat o strategiach odtwarzania tożsamości etnicznej przez Ukraińców na Żuławach.

Zuzanna Łaga Z Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie prezentuje wyniki swoich badań na temat pamięci Ukraińców mieszkających na Żuławach.

Karolina Ciechorska-Kulesza (IFSiD UG) przedstawia wnioski z wywiadów przeprowadzonych z liderami w Stegnie, Malborku, Nowym Dworze Gdańskim i w Elblągu.

Dominika Dulek i Patrycja Prochera, studentki socjologii UG, kontynuują rozważania o lokalnych liderach, przedstawiając wnioski z wywiadów ze Stegny. 

Studenci socjologii UG - Jakub Mielko, Mateusz Tukalski i Natalia Latosińska przestawiają wnioski z badań terenowych na temat rybaków na Mierzei Wiślanej.

Maja Tartas, Dominika Koszałka i Magdalena Herzberg (studentki socjologii UG) podsumowują badania kwestionariuszowe przeprowadzone wśród turystów i mieszkańców Stegny.

Prof. UG Dorota Rancew-Sikora mówi o efektach obozu badawczego w Stegnie i o tym, co i jak jeszcze warto zbadać. Pytania, którymi kończy prezentację, rozpoczynają debatę panelową.

W debacie panelowej wzięli udział: Grzegorz Gola (LGD Żuławy i Mierzeja, Klub Nowodworski), Marcin Owsiński (Muzeum Stutthhof w Sztutowie) i dr Bożena Pactwa (UŚ Katowice). 


Zdjęcia z sympozjum "Tak blisko - tak daleko: Mierzeja i Żuławy Wiślane" 
autorstwa Agnieszki Kierończyk.
Dziękujemy autorce i zachęcamy wszystkich do oglądania:
sesja I i II
sesja III
_____________________________________________________________________________

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMEM SYMPOZJUM




Sympozjum naukowe poświęcone Mierzei Wiślanej i Żuławom Wiślanym

Tak blisko - tak daleko: Mierzeja i Żuławy Wiślane

Miejsce: Gdańsk, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, Aula S 207
Czas: 30 marca 2012 r. godzina 10.00-17.30

Pierwsza sesja: 10:00-12:00
Cezary Obracht-Prondzyński (dyrektor IFSiD UG) Otwarcie sympozjum
Grzegorz Gola (Lokalna Grupa Działania Żuławy i Mierzeja, Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego Klub Nowodworski) Laboratorium odbudowy tożsamości delty Wisły. Rzecz o wybranych działaniach organizacji pozarządowych
Aleksandra Paprot (UAM Poznań) O aktywności społecznej i lokalnej na Żuławach
Maciej Tarkowski (UG, Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową) Wybrane rodzaje powiązań funkcjonalnych gmin żuławskich
Anna Weronika Brzezińska (UAM Poznań), Małgorzata Wosińska (UAM Poznań) Żuławy. Krajobraz na dwóch kółkach

12:0012:15 Przerwa na kawę

Druga sesja: 12:15-14:00
Anna Drożdż (UŚ Cieszyn) Zwyczaje kulinarne w sytuacji wielokulturowości. Przypadek Żuław w okresie po II wojnie światowej
Mikołaj Smykowski (UAM Poznań) Mobilność przedmiotówmobilność znaczeń. Sposoby społecznego wykorzystywania materialnych pozostałości po KL Stutthof
Bożena Pactwa (UŚ Katowice) Ukraińcy na Żuławach. Strategie zachowania i odtwarzania tożsamości etnicznej
Zuzanna Łaga (UŚ Cieszyn) Pamięć i niepamięć ludności pochodzenia ukraińskiego mieszkającej na Żuławach

14:0015:00 Przerwa (możliwość wykupienia obiadu w bufecie budynku WNS)

Trzecia sesja: 15:0017:30
Prezentacja wyników badań prowadzonych w Stegnie we wrześniu 2011.
Karolina Ciechorska-Kulesza (UG) Jak liderzy lokalnych społeczności Mierzei i Żuław Wiślanych rozumieją sens swoich działań? Wnioski z wywiadów.
Dominika Dulek, Patrycja Prochera (studentki UG) Stegna okiem lokalnych liderów
Natalia Latosińska, Mateusz Tukalski, Radosław Waśniewski (studenci UG) Rybacy Mierzei jako kategoria symboliczna
Magdalena Herzberg, Dominika Koszałka, Agnieszka Spretke, Maja Tartas, Joanna Tuz (studentki UG) Mieszkańcy i turyści Stegnypodsumowanie badań kwestionariuszowych
Dorota Rancew-Sikora (UG) Wnioski z badania map aktywności mieszkańców i turystów Stegny

Dyskusja panelowa: Mierzeja i Żuławy - scenariusze przyszłości
z udziałem: Bożeny Pactwy, Macieja Tarkowskiego, Grzegorza Goli i Marcina Owsińskiego

17:30 Poczęstunek z lampką wina

Organizatorzy sympozjum:
Instytut Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa UG; Polskie Towarzystwo Socjologiczne; studenckie koło naukowe Socjokolektiv

W badaniach studenckich w Stegnie w 2011 roku uczestniczyli również: Amadeusz Germann, Łukasz Kuźniewski, Jakub Mielko, Aleksandra Rinc i Bartosz Sargalski.

Za plakat dziękujemy Michałowi Bieniewskiemu.
_______________________________________________________________________________


Sympozjum "Tak blisko, tak daleko - Mierzeja i Żuławy Wiślane" odbędzie się 30 marca 2012 roku (piętek) na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. 
W programie między innymi studenckie prezentacje wyników badań przeprowadzonych we wrześniu 2011 roku w Stegnie.



TAK BLISKO TAK DALEKO – MIERZEJA I ŻUŁAWY WIŚLANE

ZAPROSZENIE NA JEDNODNIOWE SYMPOZJUM NAUKOWE
poświęcone mobilności przestrzennej i aktywności społecznej w regionie Mierzei Wiślanej i Żuław, które odbędzie się dnia 30 marca 2012 na Uniwersytecie Gdańskim.

Organizatorzy: Zakład Antropologii Społecznej i Socjologii Ogólnej Instytutu Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, Sekcja Antropologii Społecznej i Oddział Gdański Polskie Towarzystwo Socjologiczne, studenckie koło naukowe Socjokolektiv

TEMATYKA SYMPOZJUM
Badania mobilności (mobility studies) stanowią stosunkowo nowy paradygmat w obrębie nauk społecznych, który w większym stopniu niż dotychczas uwzględnia znaczenie poruszania się ludzi w przestrzeni, ale także zróżnicowania i nierówności w zakresie ograniczania ruchu. W paradygmacie tym uznaje się, że dla identyfikacji przestrzeni i jej granic praktyki społeczne są bardziej istotne niż wyobrażenia czy rozwiązania administracyjne. To one wskazują bezpośrednio, gdzie znajduje się i jakie jest centrum, gdzie są granice miejsca i w jaki sposób konkretne formy aktywności tworzą jego charakter. Ważny w badaniu praktyk ruchu w przestrzeni jest aspekt cielesnych aspektów przemieszczania się ludzi oraz odpowiadające im fizyczne formy zagospodarowania przestrzeni. Istotny jest emocjonalny stosunek ludzi do tych miejsc i związanych z nimi form ruchu odczuwanych jako własny wybór, potrzeba lub przymus, przyjemność lub nieprzyjemność i niewygoda, możliwość lub ograniczenie. W obrębie badań prowadzonych w ramach tego paradygmatu uwzględnia się także dynamikę obiektów i zjawisk pozaludzkich, naturalnych i wytworzonych przez człowieka.
Powyższe zagadnienia chcielibyśmy na planowanym sympozjum omówić w związku z obszarem Mierzei Wiślanej i Żuław – miejsc, których specyfikę wyznacza aktywne działanie wód Delty Wisły i Morza Bałtyckiego, a jednocześnie historia walki człowieka z żywiołem wodnym. Nakłada się na nią historia ruchów ludności kilku narodów, podejmowanych z własnej woli i wymuszonych, przedsiębiorczości i stagnacji, ruchu i zatrzymania. Efekty tych różnorodnych procesów przekładają się na nadawanie rolniczego lub turystycznego charakteru konkretnym miejscom, rozmaite problemy społeczne, poczucie peryferyjności i odcięcia lub otwarcia i szans. Interesuje nas także, jak obecnie mieszkańcy regionu i jego miłośnicy w różnych formach aktywności przeciwstawiają się stagnacji i zapomnieniu, podkreślają i nadają nową tożsamość miejscom oraz wyznaczają nowe kierunki mobilności przestrzennej w obrębie regionu i poza jego granice.
 
W ramach sympozjum przewidujemy zorganizowanie sesji studenckiej.
Nie przewidujemy opłaty konferencyjnej. 
Zgłoszenia chęci udziału wraz z abstraktem wystąpienia prosimy przesyłać do końca lutego 2012 na adres mailowy <ciechorska@o2.pl>

Serdecznie zapraszamy!

Karolina Ciechorska-Kulesza
Dorota Rancew-Sikora